تخفیف ویــــــژه %30 به مــدت محـــدود ( تمامی محصولات ) »» کـد تخفیف: acharfarance30
407 ۴ دیدگاه

لحظه تحویل سال ۹۵ در ایران و نمادهای هفت سین ایرانیان

لحظه تحویل سال ۹۵ در ایران

 

ساعت ۸ و ۰ دقیقه و ۱۲ ثانیه (ساعت هشت و صفر دقیقه و دوازده ثانیه) صبح

روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵ هجری شمسی

مطابق با ۱۰ جمادی‌ الثانی ۱۴۳۷ هجری قمری

و برابر ۲۰ مارس ۲۰۱۶ میلادی

۲۰۱۶ Sunday March 20, 2016, 08:00:12 AM

خانواده ها در ایران باستان برای هر جشن و یا مراسم مذهبی آئین بخصوصی داشتند. عید نوروز نیز آئین‏های خاص خود را داشت و در آن زمان سفره برپا می‏کردند و در آن نمادهایی جهت استقبال از فصل بهار قرار می دادند این سفره را اصلاحاً سفره هفت سین می گفتند.

عدد “هفت” نزد ایرانیان قدیم مقدس بوده است و عدد هفت را گرامی می داشتند. ایرانیان باستان، اعتقاد داشتند که عقل مقدس یعنی “اهورامزدا” که به او “سپند مینو” نیز می گفتند، شش وزیر بزرگ به نام “امشاسپندان” دارد (مقدسان جاویدان) و این شش امشاسپند با “سپندمینو” تشکیل (هفت سپند) می دهند. هفت امشاسپندان مقدس عبارت بودند از :
اهورامزدا (به معنى سرور دانا)، و هومن (اندیشه نیك)، اردیبهشت (پاكى وراستى)، شهریور (شهریارى آرزو شده با كشور جاودانى)، سپندارمزد (عشق و پارسایى)، خرداد (رسایى و كمال) و امرداد (نگهبان گیاهان). این  هفت سین اشاره به هفت “امشاسپند” است و چون کلمه “سپند” با سین شروع می شده و به علامت آن هفت مقدس جاودانی، چیزهائی در نظر گرفته شده که هم با حرف سین شروع شده باشند و هم مورد استفاده مثبت بشر واقع شوند.

ﻫﻔﺖ ﺩﺭ ﺍﺳﻼ‌ﻡ

ﺁﺳﻤﺎﻥ ﻫﻔﺖ ﻃﺒﻘﻪ ﺩﺍﺭﺩ. ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺳﻮﺭﻩ ﻗﺮﺁﻥ – ﺳﻮﺭﻩ ﺣﻤﺪ – ﻫﻔﺖ ﺁﯾﻪ ﺩﺍﺭﺩ. ﺟﻬﻨﻢ ﻫﻔﺖ ﻃﺒﻘﻪ ﺩﺍﺭﺩ. ﮔﻨﺎﻫﺎﻥ ﺍﺻﻠﯽ ﻫﻔﺖ ﻋﺪﺩ ﺍﺳﺖ. ﻫﻔﺖ ﺳﻨﮓ ﺑﻪ ﺷﯿﻄﺎﻥ ﺯﺩﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﻭ ﻫﻔﺖ ﺑﺎﺭ ﺳﻌﯽ ﺻﻔﺎ ﻭ ﻣﺮﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ. ﺍﺯ ﭘﯿﺶ ﺍﺯ ﺍﺳﻼ‌ﻡ ﺩﺭ ﺑﯿﻦ ﺍﻋﺮﺍﺏ، ﻫﻔﺖ ﺑﺎﺭ ﻃﻮﺍﻑ ﺩﻭﺭ ﮐﻌﺒﻪ ﻣﺮﺳﻮﻡ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺳﻨﺖ ﺍﺳﻼ‌ﻣﯽ ﻧﯿﺰ ﭼﻨﯿﻦ ﺍﺳﺖ. ﻫﻔﺖ ﻧﻔﺮ ﻗﺎﺭﯼ ﻗﺮﺁﻥ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻮﺩﻧﺪ ، ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﻫﻔﺖ ﻋﻀﻮ ﺑﺪﻥ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﺮ ﺯﻣﯿﻦ ﻧﯿﺰ ﻣﺬﮐﻮﺭ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺻﺤﺎﺏ ﮐﻬﻒ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻧﻘﻠﯽ ﻫﻔﺖ ﺗﻦ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﻧﺪ.

نمادهای هفت سین و مفهوم آنها

 

سین اول: سنجد

سنجیده و عقلانی عمل کردن
سنجد نماد سنجیده عمل کردن است. سنجد را بر این باور بر سفره می گذارند که هرکس با خویشتن عهد کند درآغازسال هرکاری را سنجیده انجام دهد. سنجد نشانه گرایش به عقل است؛ احترام به تفکر و ترویج و خردمندی.

سین دوم: سیب

زیبایی و سلامت
دومین سینی که برسفره می نهند سیب است که نماد سلامتی و عشق می باشد.

سین سوم: سبزه

تولد و حیات دوباره و سبز بودن
سبزه، نشانه خرّمی و شادابی و خوش اخلاقی است. سبزی با خود شادابی، نیکویی و سرزندگی را به همراه می آورد. رنگ سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می دهد.

سین چهارم: سمنو

فراوانی نعمت و وفور
سمنو مظهر صبر و مقاومت و عضو عدالت و قدرت است و نشانه ای از وفور نعمت می باشد.

سین پنجم: سیر

نشانه مناعت طبع و قناعت است
سیر به نشانه رعایت حدود و مرزهاست. سیر نماد مناعت طبع است یعنی انسان باید همواره با قناعت بر جهان بنگرد. پس سیر که نشانه قناعت و یادآور امتناع از تجاوز است را بر سر سفره می نهیم تاانسانی عاقل ،سالم ،شاداب، قوی و قانع باشیم. سیرچشمی و چشم سیری از بزرگ ترین صفات انسان برتر است.

سین ششم: سرکه

نماد پذیرش ناملایمات است
سرکه نماد پذیرش ناملایمات و نماد رضا و تسلیم است. واقف بر این نکته هستیم که زندگی پیوسته توام با رنج و مشقت و زحمت است و هیچ انسان متعهد و با مسئولیتی نیست که بدون دغدغه بتواند به زندگی ادامه دهد. خداوند، زمین و آسمان و انسان را آسوده و بی غم نیافرید و در هر مشقتی که می رسد،حکمتی نهفته است و سرکه گویای تسلیم در برابر حکمت خداوند بزرگ و حکیم است.

سین هفتم: سماق

نماد تحمل و بردباری و صبر می باشد
آخرین سین سفره هفت سین سماق است. سماق نمادصبر و بردباری وتحمل دیگران است. صبر به انسان می آموزد که درگذر زندگی، خستگی راباید خسته کرد و کامیابی را باید یافت.

سکه زرد : ثروت

تخم مرغ رنگ شده نیز نشانه باروری است .

آینه نیز نمادی از خلقت است .

ماهی قرمز نشانه زندگی است.

از دیگر چیزهایی که بر سر سفره‌‌ی ایرانیان بوده نان به نماد فراوانی، شیر تازه به نشان غذای نوزادی که تازه متولد شده، شمعدان که شمع‌ها را به احترام آتش روشن می‌کردند، قرآن، دیوان حافظ، گل سنبل و میوه و شیرینی می‌توان نام برد.

دارای نماد اعتماد الکترونیکی

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

رستم نژاد گفت:

خیلی قشنگ وجالب بود احسنت

سیما گفت:

بسیار جالب بود
مرسی از پست زیباتون

تقی پور گفت:

مرسی از شما

سایت آچار فرانسه سایت آموزش ها و ترفند ها
آچار فرانسه کار خود را از اسفند 94 آغاز کرده است.
ماشین حساب آنلاین آچار فرانسهطراحی و سئو شده توسط گروه طراحی هانیواhaniva-design.ir