تخفیف ویــــــژه %30 به مــدت محـــدود ( تمامی محصولات ) »» کـد تخفیف: acharfarance30
5627 ۲۰ دیدگاه

روانشناسی انواع رنگ ها

 

 روانشناسی انواع رنگ ها

روانشناسی رنگ قرمز

قرمز یک رنگ فیزیکی هست. خواص روانی مثبت این رنگ شجاعت فیزیکی، قدرت، گرما، انرژی، ایجاد حس مبارزه ،  مردانگی و هیجان هست.
خواص روانی منفی قرمز هم ایجاد بی اعتنایی، پرخاشگری، تاثیر بصری، فشار و تحریک اعصاب هست. رنگ گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است. نشانگر عشق، حرارت و صمیمیت است. به وجود آورنده احساس شور و هیجان است. تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.

این رنگ بلندترین طول موج رو داره .قرمز رنگی قدرتمنده اگرچه این قدرت از لحاظ فنی قابل مشاهده نیست. این رنگ این ویژگی رو داره که نزدیکتر از اون چیزی که هست به نظر بیاد و توجه مارو در اول به خودش جلب میکنه. برای همین هم هست که در چراغهای راهنمایی کل دنیا از این رنگ استفاده میشه. اثر این رنگ کاملا فیزیکی هست. ضربان قلبمون رو بالا میبره و این تصور رو برامون به وجود میاره که زمان سریعتر داره میگذره.این رنگ پر جنب و جوش و بسیار دوستانه ست.

 

روانشناسی رنگ آبی

آبی یک رنگ معنوی است. خواص روانی مثبت این رنگ ایجاد اعتماد، بهره وری، آرامش، وظیفه، ارتباط، منطق، انعکاس و آرامش و همچنین خنکی هست.
و خواص روانی منفی این رنگ ایجاد سردی، فقدان احساسات و کسلی هست. رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم و محبوبترین رنگ در بین مردان است.احساس آرامش را به ذهن می‌آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است. می‌تواند احساس غم، درون‌گرایی یا گوشه‌گیری را در بعضی افراد به وجود آورد. معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق‌های آبی کارآیی بیشتری دارند. با وجودی که از محبوبترین رنگ‌هاست امّا یکی از رنگ‌هایی است که کمترین اشتها را بر می‌انگیزد. در برخی از برنامه‌های کاهش وزن توصیه می‌شود که غذای خود را در بشقاب‌های آبی بکشید. رنگ آبی به ندرت به صورت طبیعی درخوراکی‌ها وجود دارد. همچنین رنگ آبی غذا معمولاً به عنوان نشانه فاسد بودن و یا سمّی بودن آن در نظر گرفته می‌شود. می‌تواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد.

 

آبی رنگی از ذهن بوده و اساسا رنگی تسکین دهنده ست و به جای اینکه مثل رنگ قرمز روی ما تاثیر فیزیکی بذاره روی ذهنمون تاثیر میذاره. آبی پررنگ محرک تفکر روشنه و آبی کمرنگ باعث آرامش ذهن میشه و به سکوت دعوت میکته. اشیاء آبی مثل قرمز نزدیکتر به نظر نمیرسند .بارها و بارها در پژوهش ها رنگ آبی، رنگ مورد علاقه در جهان بوده ولی با این حال، می شه این رنگ رو به عنوان های سرد، کسل کننده و غیر دوستانه قابل درک است.

روانشناسی رنگ زرد

زرد یک رنگ عاطفی هست. خواص روانی مثبت این رنگ رو میشه خوش بینی، اعتماد به نفس، برونگرایی، قدرت عاطفی، دوستی و خلاقیت بیان کرد.
خواص روانی منفیش هم بی خردی، ترس، شکنندگی عاطفی، افسردگی، اضطراب و درون کشی هست رنگی گرم وشاد است. به دلیل مقدار زیاد نوری که منعکس می‌کند، بیشتر از بقیه رنگ‌ها چشم را خسته می‌کند.استفاده از رنگ زرد برای پس زمینه کاغذ یا نمایشگر کامپیوتر می‌تواند باعث چشم درد یا در حالت‌های خاص از دست دادن بینایی گردد. می‌تواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. با وجودی که رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد شناخته می‌شود اما بیشتر مردم در اتاق‌های زرد رنگ، هیجانشان را از دست می‌دهند و بچه ها نیز در اتاق‌های زرد رنگ بیشتر گریه می‌کنند.باعث افزایش سوخت و ساز بدن انسان می‌گردد.چون از بقیه رنگ‌ها زودتر دیده می‌شود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طول موج زرد نسبتا طولانیه و تحریک کننده عاطفیه و از لحاظ روانی قویترین رنگه. زرد واقعی روحیه و اعتماد به نفس ما رو بالا میبره. در واقع زرد رنگی از اعتماد به نفس و خوش بینی هست و اعتماد به نفس رو کاهش بده یا باعث افزایش ترس و اضطراب بشه. استفاده ما از زرد بهتره کم و سطحی باشه.

روانشناسی رنگ سبز

سبز رنگ تعادل هست. خواص مثبت روانشناسیش هارمونی، تعادل، رفع خستگی، عشق جهانی، استراحت، ترمیم، اطمینان، آگاهی های محیطی و صلح هست.
و خواص روانی منفییش کسالت و رکود هست. رنگ سردی است که نماد طبیعت است. نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است.پژوهشگران دریافته‌اند که رنگ سبز می‌تواند باعث افزایش قابلیت خواندن گردد. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان با قراردادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب، می‌توانند مطالب را با سرعت بیشتری از حدّ معمول بخوانند و درک کنند. از دیر باز نماد باروری بوده و در قرن پانزدهم برای لباس عروسی به کار می‌رفته است.از رنگ سبز در دکوراسیون به دلیل اثر آرام بخشی آن استفاده می‌شود.باعث کاهش استرس می‌شود. کسانی که در فضای کاری سبز رنگ کار می‌کنند، کمتر دچار دردهای دستگاه گوارش می‌شوند.

رنگ سبز

وقتی رنگ سبز در مقابل چشم باشه دیگه احتیاجی به تعادل و تنظیم چیزهای دیگر نداره.، بنابراین پر از آسایش هست. وجود این رنگ در مرکز طیفها باعث ایجاد تعادلش میشه . مفهومی که از رنگ سبز برای مردم مهمتر هست اینه که جهان اطرافمون حاوی مقدار زیادی سبز هست و این نشون میده با وجود آب و کمی خطر قحطی این رنگ به ما اطمینان میده. با نگرش منفی این رنگ می تونه رکود رو نشون بده و نادرست استفاده بشه.

 

روان‌شناسی رنگ سیاه 

  • سیاه تمام نورها در طیف رنگ‌ها را جذب می‌کند. معمولاً به عنوان نماد ترس یا شیطان مورد استفاده قرار می‌گیرد امّا به عنوان نشانگر قدرت نیز شناخته می‌شود. از رنگ سیاه برای نشان دادن شخصیت‌های خطرناک مثل دراکولا و یا جادوگران استفاده می‌شود.در بسیاری از فرهنگ‌ها برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ همچنین نشانگر غمگینی و رسمی بودن است.در مصر قدیم، رنگ سیاه نشانگر زندگی و تولّد دوباره بود. معمولاً به دلیل لاغر نشان دادن در نمایش‌های مد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

طول موج سیاه صفر و صدای آن سکوت است . رنگی عمیق است و نماد نیستی و مرگ ،پوچی و عدم ، اسارت و بدبختی است . رنگی شیک و رنگ گرم است برخی افراد این رنگ را رنگ نا امیدی و عزا میدانند در حالیکه بسیاری از لباس های رسمی  و مهمانی سیاه است  .سیاه نشانی از خوش ذوقی و ظرافت است اگر کسانی تمایل به نمایش اقتدار، ابهت و قدرت دارند رنگ سیاه پیشنهادی مناسب است . در جائی دیگر به معنی فریبندگی است ولی فرد را به دلیل تاثیر نور و جذب آن و تیرگی چاق نمی کند بلکه پوشنده را از آنچه که هست لاغر تر نشان می دهد .رنگ باستانی قدرت و تفوق است رنگ سیاه و کبود رنگ تجارت و کار است چرا که نمایشی از قدرت و اعتماد به نفس را در خود دارد. این رنگ هرگز ازچرخه مد خارج نمیشود .در دکور منزل بسیار اشرافی است . رنگ سیاه سمبل شان و مقام رمز و راز و گمراه کنندگی و سفسطه بدبینی و فنا میباشد. در تمرکز توانائی میبخشد

 

روان‌شناسی رنگ سفید 

  • رنگ سفید، نماد معصومیت و پاکی است. می‌تواند در انسان احساس فضای بیشتر به وجود آورد. معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملاً به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید امَا خالی و سرد است. بیمارستان‌ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می‌کنند.

 

 

 

ازتابی از روشنائی و نور است صدای بسیار بلند دارد . رنگ خلوص و پاکی . رنگ سرد است . از مجموعه رنگهای تابستان به شمار می رود .سفید رنگی است خنثی که هر رنگی در کنار آن زیبا و متناسب جلوه خواهد کرد و رنگهائی را که در کنار خود دارد  را سرد میکند . رنگ زمستان و سرمای شدید است. رنگی است با نمادنور و امید خدائی ، پاکی ، بی گناهی ، تعادل ، صفا، خلوص ، ایمان ، آرامش و مظهری از جوانی است بر همین اساس به طور معمول و فراگیر رنگ لباس عروس از سفید استفاده میشود. لباس سفید پوشنده را همانی که هست نشان می دهد . لباس و دکور سفید قدرت تحلیل را افزایش میدهد فرد را دارای حس آزادی و رهائی میکند.

 

روان‌شناسی رنگ قهوه‌ای 

  • رنگ قهوه‌ای، رنگی طبیعی است که برانگیزاننده حس قدرت و اطمینان‌پذیری است.  همچنین می‌تواند حس غم و انزوا را به وجود آورد.حس گرما ، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می‌آورد.معمولاً بیانگر طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی می‌تواند نشانگر پیچییدگی نیز باشد.

 

 

 

 

از گروه رنگهای گرم است . در لباس اعتماد افراد را به خود جلب میکند .این رنگ سمبل زمین و طبیعت است رنگ ثبات عقیده و استواری و اصالت است .آقایان به این رنگ توجه ویژه ای دارند آنها را قوی تر و مورد اطمینان نشان می دهد. رنگی مردانه متین و سنگین است مستقیما به رنگ بدن مربوط می شود و برای افراد حمایت  و امنیت اجتماعی به ارمغان می آورد.

 

روان‌شناسی رنگ نارنجی 

  • رنگ نارنجی، ترکیب زرد و قرمز است و به عنوان یک رنگ انرژی‌زا در نظر گرفته می‌شود. احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می‌آورد. معمولاً برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بعد از رنگ زرد در دایره رنگ درخشان ترین رنگ محسوب میشود . گرمترین رنگ اتمسفر  است .رنگی بین شور و هیجان و شیطنت قرمز با منطق گرائی زرد است بچه گانه است . رنگ دختر بچه هاست و جوان پسندی است .رنگ شادابی و سرور و جشن و میوه های تازه رسیده است . نارنجی و آمیخته با سفید نشانه بلوغ زنانه و آمیخته با سیاه نشانه بلوغ مردانه است  پوشنده را فردی جسور و موفق و مشتاق نشان میدهد .رنگی ماجراجو فعال و گرم و صمیمی است. رنگی نیرو بخش  وضد خستگی است و حالت خوش بینی در فرد ایجاد میکند و انگیزه پیروزی را تشدید می کند . برای لباس های ورزشی و کار بسیار مناسب است . نارنجی پر رنگ باعث میشود کسانی که اعتماد به نفس ندارند ،خودشان را قبول کنند  و دارای شهامت شوند. لباس و یا دکور نارنجی باعث میشود فرد به خودش احترام ویژه ای بگذارد. بسیار پر انرژی وجلب توجه کننده است.

 

 روان‌شناسی رنگ صورتی 

  • رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است. اثر آرام‌بخشی دارد. در ورزشگاه‌ها معمولاً رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می‌کنند تا بازیکنان آن‌ها کم انرژی و منفعل شوند.با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته‌اند که این اثر تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود می‌آید. مثلاً هنگامی که از این رنگ در زندان‌ها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرامتر از قبل شدند.

 

 

در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولا رنگ سمبلیک عشق است. این رنگ اثر آرام بخشی دارد معمولا در ورزشگاه ها رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی میکنند تا بازیکنان آن کم انرژی و منفعل شوند با وجودیکه اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافتند که این اثر در خلال مواجهه اولیه به وجود میاید مثلا هنگامی که از این رنگ در زندانها استفاده شد زندانیان پس از عادت کردن به آن حتی نا آرامتر از قبل شدند. رنگ صورتی از مجموعه رنگهای سرد است .فرد پوشنده را مهربان، آرام، دلسوز، وفادار ،سالم ، با گذشت و لطیف با قدرت درک بالا نشان میدهد عاری از خشونت و در گیری است .

 

 

 روان‌شناسی رنگ بنفش 

رنگ بنفش از جمله رنگ‌های فرعی در چرخه رنگها است و از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی به میزان مساوی به وجود می‌آید.
رنگ‌های فرعی می‌بایست در دکوراسیون با رنگهای اصلی و فرعی که با آنها در هماهنگی هستند یا در تضاد کامل قرار دارند ترکیب شوند زیرا از طریق همین تضاد است که جذابیت و زیبایی در فضا ایجاد می‌کنند. از لحاظ روانشناسی رنگ بنفش یک رنگ شاهانه است به این معنی که در زمانهای قدیم بنفش یک رنگ نایاب بود و فقط پادشاهان و افراد خاص می‌توانستند از این رنگ در منازل خویش استفاده کنند این رنگ علاوه بر اینکه حالت معنوی و آرامش را در افراد ایجاد می‌کند، یک رنگ شاد و بشاش است. این رنگ آرامش دهنده است و قادر است محیط شما را جذاب، هنری و خلاق کند.بنفش رنگی روحانی ست. بنفش رنگ آگاهی معنوی، چشم نوازی، صحت، حقیقت و کیفیت هست.

 

 

 

 

این رنگ دارای کوتاهترین طول موج هست. این رنگ بالاترین سطح آگاهی و تفکر حتی در عرصه های معنوی رو داراست. این رنگ بسیار دعوت کننده به درون است و اونقدر تفکر رو عمیق میکنه که میشه در مدیتیشنها استفاده بشه و در این مورد بیشترین کیفیت رو داراست. این رنگ آخرین طول موجی هست که قبل از اشعه ماورا بنفش قابل مشاهده است و این ویژیگی این رنگ رو با زمان و فضا و کل هستی مرتبط میکنه. استفاده بیش از حد از بنفش و یا استفاده تنالیته اشتباهش میتونه درونگرایی بیش از حد رو به ارمغان بیاره و میتونه بسیار تند و زننده باشه.

 

روانشناسی رنگ خاکستری

خاكستري حاصل تركيب دو رنگ سياه و سفيد است و مي‌توان آن را رنگ سايه ناميد ، زيرا مثل سياه و سفيد ظاهر نمي‌شود.  رنگي كاملا خنثي و فاقد گرمي است كه مردم به ندرت آن را دوست دارند و از آن متنفرند.  نشانه‌ي ترس و فقدان احساس است و شفافيت و درخشندگي ديگر رنگ‌ها را كم مي‌كند.  بي تفاوتي ، عدم مشاركت و همكاري و سستي و تنبلي را در فرد به وجود مي‌آورد. در زمان جنگ و افزايش فشارهاي رواني تمايل به اين رنگ بيشتر مي‌شود.
رنگ خاكستري پذيراي افكار جديد است و بين ضمير خودآگاه و ناخودآگاه ارتباط برقرار مي‌كند. تحت تاثير رنگ خاكستري افراد با شخصيت ، محترم ، مسلط به خود و اهل عمل به نظر مي‌رسند و شخصيت آن ها تا حدي اسرار آميز ، زيرك و جذاب جلوه مي‌كند. استفاده از رنگ خاكستري به تنهايي باعث خستگي ، افسردگي ، سردي ، ياس و نا اميدي در افراد مي‌شود. اين رنگ فاقد جذابيت است و حالتي از وقار ، اقتدار و رسمي بودن را نشان مي‌دهد و تا حدي با ابهت به نظر مي‌رسد

 

رنگی است خنثی نه تاثیر مثبت دارد نه منفی ، نه هیجان گراست نه آرامش بخش . هر رنگی کنار خاکستری زیباست .برای نمایش دادن شخصیتی پخته و با تجربه مورد استفاده قرار میگیرد .پوشنده را فردی آزاده بدون وابستگی های دنیوی نشان میدهد و البته همه چیز هم بر وفق مراد او نیست .افراد با رتبه های بالا به سوی این رنگ جلب میشوند .کمی رنگ تملق و چاپلوسی را با ظرافت بسیار به همراه دارد . در کنار هر رنگی قرار بگیرد خصلت همان رنگ را به خود می گیرد

منبع psychology.about.com

اگه رنگی مورد نظرتونه توی بخش نظرات بنویسید تا روانشناسی مربوط به آن را اضافه کنیم

 

به کانال ما توی تلگرام و اینستاگرام ما هم سر بزنین ممنونیم از حضور همیشگیتون

دارای نماد اعتماد الکترونیکی

۲۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

سیما گفت:

خیلی جالبه اگه امکان داره رنگ بنفش هم بذارین
ممنون

موسوی گفت:

با تشکر فراوان از حضور گرمتان تا دقایقی دیگر حتما در این پست اضافه خواهد شد

سیما گفت:

ممنون

موسوی گفت:

ممنون از شما به خاطر توجه همیشگیتون

زهره گفت:

استفاده کردیم. با تشکر از مطالبتون

موسوی گفت:

با تشکر از شما

خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت زیبا

موسوی گفت:

ممنونیم از حضور شما

تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
بهترین سایت ها هستید.

موسوی گفت:

با تشکر از شما

سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

باغ تالار در گرمدره گفت:

خیلی عالی بود
تا به حال از این زاویه به رنگ ها نگاه نکرده بودم
ممنون

فرناز درویشی گفت:

سلام ممنونم خیلی جالب بود مخصوصا رنگ زرد

آچار فرانسه گفت:

با تشکر از حضورتان

طاها عباسی گفت:

خیلی جالبه اگه امکان داره رنگ بنفش هم بذارین
ممنون

آچار فرانسه گفت:

ممنونیم از شما رنگ بنفش داخل متن هست

رادیاتور قرنیزی گفت:

تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
بهترین سایت ها هستید.موفق باشید

آچار فرانسه گفت:

ممنونیم

بازاریابی اینترنتی گفت:

باسلام و خدا قوت به شما مديريت محترم سايت و همکاران عزيزتان

از بابت اينکه مقالات آموزشي خيلي خوب و با کيفيت توليد مي کنيد از شما سپاسگزاريم.

برايتان موفقيت روز افزون از پروردگار يکتا آرزومندم!

آچار فرانسه گفت:

خیلی ممنونیم از شما بخاطر حضورتون

سایت آچار فرانسه سایت آموزش ها و ترفند ها
آچار فرانسه کار خود را از اسفند 94 آغاز کرده است.
ماشین حساب آنلاین آچار فرانسهطراحی و سئو شده توسط گروه طراحی هانیواhaniva-design.ir